LGS Sınavı Sonrası Tercihler Nasıl Yapılmalı? 2021

admin
Haziran 29, 2021
LGS Sınavı Sonrası

LGS Sınavı Sonrası Tercihler Nasıl Yapılmalı?

Öğrencilerin geride bıraktığı LGS sınavı sonrası öğrenciler tercihler için düşünmeye başladı. Okulların taban puanları ve yüzdelik dilimleri baz alınarak yapılacak LGS tercihleri öğrenciler için büyük önem taşıyor.

Öğrencilerin tercih edebileceği merkezi sınav puanı ile girilecek liseler, yerel yerleştirmeler ile öğrenci alan liseler, pansiyonlu liseler olarak üç okul grubu bulunuyor. Doğru lise tercihleri yapabilmek için hem öğrenci ve velilerin hem de eğitimcilerin bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

LGS Tercihlerinde Sıkça Sorulan Sorular

Lise tercihi yapacak öğrenciler hazırladıkları listede üç gruba ayrılan okul tiplerinden toplamda 20 adet tercih bulundurabilecek. Ancak bu gruplardan yapılacak okul seçimlerinde belirli kurallara dikkat etmek gerekiyor.

Bu oranın nasıl olacağı ve tercihlerin nasıl yapılacağı hakkında pek çok soru bulunuyor.

LGS İçin Kaç Adet Tercih Yapılacak?

LGS tercihleri için üç ayrı okul grubu bulunuyor. Bu okul grupları arasından öğrenciler 20 tanesini tercih edebilecek. Öğrencilerin ilk olarak LGS yerel yerleştirme alanından tercih yapmaları gerekecek.

Yerel yerleştirmelerin zorunlu hale gelmesiyle bu alandan tercih yapmayanlar için diğer tercih alanları açılmayacak. LGS sınavına girmeyen öğrenciler ise yalnızca yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar arasından tercihte bulunabilecek.

LGS tercihinin ilk adımı olan LGS yerel yerleştirme kısmında en fazla beş okul tercihi yapılabilecek. Bu tercihin koşulu ise ilk üç okulun kayıt alanından olması. LGS tercihinin bu kısmında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da okul türleri olacak. Öğrenciler aynı okul türünden en fazla üçü seçilebilecek.

Yani dört adet Anadolu Lisesi ya da beş adet İmam Hatip Lisesi tercih etmek mümkün olmayacak. Yerel tercihlerin ardından öğrenciler merkezi sınavla öğrenci alan liseler ekranından on okul ve pansiyonlu okullar arasından beş okul tercih edebilecek.

Merkezi Sınav Puanıyla Yapılacak LGS Tercihleri Nasıl Olacak?

Merkezi sınav puanıyla öğrenci alan okullar için kontenjan ve tercih edenlerin puan üstünlüklerine göre yerleştirme yapılacak. Eğer öğrencilerin LGS merkezi sınav puanı eşitse Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, 6., 7., 8. sınıftaki Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, lise son sınıftaki özürsüz devamsızlık günlerinin sayısına, tercih önceliğine ve yaşa sırasıyla bakılacak.

Öğrenci, puanı ile merkezi sınav puanı ile öğrenci alan bir okula yerleşmişse yerel ve pansiyonlu tercihleri dikkate alınmayacak.

LGS Tercihleri Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

LGS tercihleri için farklı açılardan pek çok soru işareti bulunmakta. LGS tercihi yapacak öğrencilerin puana bağlı olarak mı yüzdelik dilime bağlı olarak mı okulları listesine ekleyeceği de bunlardan birisi.

Uzmanlar genel olarak yüzdelik dilimlerin dikkate alınması gerektiğini söylüyor. Ayrıca yüzdelik dilim ve puanla paralel değerlendirmeler yapmak da LGS tercihi için önem taşıyor.

LGS hakkında merak edilenler arasında nakiller de var. Nakillerin takvimde belirlenen tarihlerde iki kez yapılması ön görülüyor. Nakillerde ise tercih döneminde olduğu gibi okulların puan, yüzdelik dilim ve kontenjanlarının ele alınarak okul seçiminin yapılması gerekiyor.

Ayrıca okulun imkanları ve başarıları da tercih ve nakil dönemlerinde öğrenci ve velilerin dikkat ettiği unsurlar arasında bulunuyor.

LGS Tercihlerinde Uzman Desteğinin Önemi 

Her sene değişen sistemler, tercihlere getirilen yeni kurallar ve benzeri tüm sorunlar öğrencilerin de velilerin de kafalarının büyük oranda karışmasına yol açıyor.

Geleceğe atılan oldukça önemli bir adım olan LGS sınavı sonrası lise tercihleri için işinin ehli bir tercih uzmanına tanışmak önem taşıyor.

Çünkü doğru tercihler ile puan aralığındaki en iyi liselere gitmek de mümkünken, tercihlerini yanlış yapan iyi puan almış öğrenciler de olabilecekten daha düşük puandaki liselere yerleşebiliyor. Bu nedenle öğrencilerin lise tercihleri için uzmanından yardım almaları gerekiyor.

LGS Sınavı Sonrası

Not: Online bilgi almak için lütfen sitemizin sol alt köşesinde bulunan whatsapp online düğmesini tıklayıp iletişime geçebilirsiniz.

(YKS) ÜNİVERSİTELERE GİRİŞ SINAVI
26 haziran 2021

Üye OlŞifremi Unuttum

Son Yorumlar
    × Whatsap İletişim