YKS tercih Yks sınavı nasıl tercih yapılmalı? 2021

admin
Haziran 30, 2021
YKS tercih

 YKS SINAVI SONRASI NASIL TERCİH YAPILMALI?

YKS tercih listenizde yaptığınız küçük bir hata ömür boyu yapacağınız mesleği çok büyük etkilemektedir. Tercih yapmak sınava hazırlanmaktan çok daha stresli bir şeydir. YKS tercihi yaparken geleceğin garanti mesleklerini değil, severek yapabileceğiniz mesleği Baz alarak sıralama yapmalısınız. Dolayısıyla nasıl bir meslek yaparsınız hem mutlu olursunuz hem para kazanırsınız bunları düşünerek tercih yapılmalıdır.

Bütün mesleklerin kendine göre çok fazla zorluğu var. Sevdiğiniz bir bölüm okursanız ve sevdiğiniz işi yaparsanız gerçekten mutlu bir meslek hayatı yaşarsınız. Üniversite de öğrenmeye daha açık olursunuz. Sınav sonrası nasıl tercih yapacağınızı bilemediğiniz metotlar var.

Yerleştirme yaparken hangi tabloları dikkate almanız gerekiyor neleri dikkate almamız gerekiyor tüm sorularınız için uzmanından destek almanız gerekecektir. 2021 YKS tercih kılavuzunda yayınlanacak olan programlar size ait başarı sıralaması ile ilintilidir. Meslek Lisesi çıkışlı mezunsanız OBP ek puanda sınav sonuçlarınıza eklenecektir.

YKS TERCİHİNDE DİKKAT EDİLECEK PÜF NOKTALAR

Öğrenciler, en fazla 24 tercih yapabileceklerdir. YKS tercih listesi tamamının doldurulması zorunlu değildir. Örneğin, bir aday YKS tercih listesi bildiriminde yalnızca 3 programı göstermek istiyorsa ve bunlardan herhangi birine yerleşemediğinde farklı bir üniversite bölümü okumak istemiyorsa sadece bu 3 programı yazması yeterlidir. Ayrıca sistem, öğrenciyi sadece bir programa yerleştirmektedir.

Her yıl test ağırlıklarına göre puanlar değişiklik göstermektedir. Bu nedenle aday ilgili sıralamasını göz önünde bulundurarak, tercih edeceği bölümlerin son üç yıla ilişkin başarı sıralaması ile karşılaştırarak tercihte bulunmalıdır.  Geçen yıl kontenjanlar Kılavuzu’nda, Tablo 3’te yer alan ön lisans programlarını (iki yıllık), TYT’ de 150 ve üzeri puan alanlar tercih edebileceklerdir.

Tablo 4’teki lisans programlarını (4 ila 6 yıllık), AYT/ YDT ‘de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan öğrenciler tercihleri arasında gösterebileceklerdir. Örnekler ile açıklanacak olursa, sayısal alandan bir öğrenci, eşit ağırlık puanı oluştuğunda ve 180 puan barajını geçtiği takdirde, bu puan türünden de lisans programlarını tercih edebilir. (Herhangi bir puan kesintisi olmaksızın). Örnek: Üç sayısal puan türlü programdan sonra bir eşit ağırlık puana ait bir program YKS tercih listesi sıralamasına yazılabilir.

BAŞARI SIRALAMASI VE YKS TERCİHİ

Yükseköğretim programına, ilgili koşulları taşıyan ve bu programı YKS tercih listesi içinde yer vermiş olan öğrenciler arasından başarı sıralaması ile kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştirilecektir. Yerleştirme puanlarına göre yapılacak yerleştirme işleminde ilgili yerleştirme puanı yüksek olan öğrencilere öncelik verilecektir.

Bir öğrenci, başarı sıralaması ve puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Seçilen program, öğrencinin başarı sıralaması ve yerleştirme puanlarıyla girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz. Merkezî yerleştirme sisteminde bir öğrencinin kayıt hakkı kazandığı programı sonradan değiştirmesi, daha düşük puanla öğrenci alan başka bir programa sonradan kaydolması mümkün değildir.

YKS tercihi yaparken kaydolmayı en çok istediğiniz programı en üst tercihinize, daha sonra istediğiniz programı ikinci tercihinize yazınız ve bütün tercihlerinizi başarı sıralaması sonuçlarına göre alt alta sıralayınız. 24 tercihin baştan birkaç tanesini “Puanım yeterli olmayabilir.” endişesine kapılmadan, sadece seçmek istediğiniz bölümleri göz önüne alarak belirleyebilir, buralara en çok istediğiniz programları yazabilirsiniz. Ancak, yerleştirilseniz bile kaydolmayı istemediğiniz bir programa YKS tercih listenizde yer vermemeniz sizin için daha iyi olacaktır.

YKS tercih listesi sırasında olmaması gerektiğiniz programlar varsa tercihlere eklememeniz önerilir. ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına merkezi yerleştirme ile yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adayların (ek yerleştirme dâhil) ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin katsayıları ÖSYS‘de yarıya düşürülecektir.

YKS tercihi yaparken yetenek ve ilgi alanlarının ön planda tutması, mesleklerin aradığı özel ve genel şartları, çalışma şartları, iş imkânları ve benzeri durumların araştırılması gerekmektedir. Belirlediğiniz tüm bu Kriterler doğrultusunda başarı sıralaması uygun bir aralıktaki bölümleri YKS tercih listenize ekleyebilirsiniz.

Genel tercih listenizi oluştururken sıralamamızın üstünde ve altında olmak üzere oldukça geniş bir aralıkta YKS tercih listesi oluşturabilirsiniz. Yine de en sağlıklı ve net bir sonuç için sınav sonrası YKS tercihi, eğitim danışmanı ya da eğitim koçları ile yapılmalıdır. Uzman kişi desteği ile bir yıl kaybetmeden kolayca yerleşebilirsiniz.

 

YKS Tercihlerinde Uzman Desteğinin Önemi 

Her sene değişen sistemler, tercihlere getirilen yeni kurallar ve benzeri tüm sorunlar öğrencilerin de velilerin de kafalarının büyük oranda karışmasına yol açıyor.

Geleceğe atılan oldukça önemli bir adım olan YKS sınavı sonrası tercihleri için işinin ehli bir tercih uzmanına tanışmak önem taşıyor.

Çünkü doğru tercihler ile puan aralığındaki en iyi liselere gitmek de mümkünken, tercihlerini yanlış yapan iyi puan almış öğrenciler de olabilecekten daha düşük puandaki liselere yerleşebiliyor. Bu nedenle öğrencilerin tercihleri için uzmanından yardım almaları gerekiyor.

YKS Sınavı Sonrası

Not: Online bilgi almak için lütfen sitemizin sol alt köşesinde bulunan whatsapp online düğmesini tıklayıp iletişime geçebilirsiniz.

(YKS) ÜNİVERSİTELERE GİRİŞ SINAVI
26 haziran 2021

Üye OlŞifremi Unuttum

Son Yorumlar
    × Whatsap İletişim